6. septembra 2019

Inovácie, ktoré zmenili technologický svet. Aj ten váš v kancelárii

Dokážete si predstaviť život bez moderných technológií? Bez možnosti četovať s kolegami, surfovať po internete alebo jednoducho bez používania mobilného telefónu? Odpoveď je jednoduchá. Nedokáže to v podstate nikto z nás. Ako sa ale zo samotných technológií stanú veci, ktoré môže používať každý? Za všetkým hľadajte tzv. rozhranie.

Anglický interface je zariadenie, vďaka ktorému môžeme využívať technológie a potenciál komplikovaných systémov v každodennom živote. Vybrali sme pre vás niekoľko významných rozhraní, ktoré ovplyvnili technologický svet tak, ako ho poznáme dnes, a bez ktorých si život nielen v kancelárii už nedokážeme predstaviť.

Klávesnica QWERTY

Bez klávesnice by sme dnes neposlali ani e-mail. Ťukať na jednotlivé písmena ale nebolo vždy takou samozrejmosťou. Dalo sa to len na písacom stroji. Zásadný zlom prišiel už v 70. rokoch 19. storočia, keď si redaktor z Milwaukee všimol najčastejšie používané písmená a vytvoril ich rozloženie. Výsledkom bolo rozloženie QWERTY.

–> Vedeli ste, že rozloženie klávesov QWERTZ vzniklo prehodením znakov Z a Y v nemecky hovoriacich krajinách?

Grafické používateľské rozhranie (GUI)

Pod skratkou WIMP sa skrývajú termíny windows (okná), icons (ikony), menus (ponuky) a pointing device (ukazovacie zariadenie). Nič z toho by sme dnes nepoznali, ak by skupina vizionárov nevytvorila tzv. desktop, ktorý definoval grafické používateľské rozhranie. Alan Kay a tím vedcov zo spoločnosti Xerox PARC boli prví, ktorí priviedli počítače mimo rozhrania príkazového riadku. Zavedenie interaktívnych grafických ovládacích prvkov namiesto textových zjednodušilo používateľom prácu so zariadením, odbúralo nutnosť učiť sa príkazy naspamäť a zrýchlilo zadávanie úloh.

–> Vedeli ste, že počítač, ktorý využíval v roku 1981 ako prvý rozhranie GUI centralizovane, bol Xerox 8010 Star Information System? O jeho ďalší rozvoj sa zaslúžili počítače s operačnými systémami Mac a MS Windows.

Dobrá rada

Ďalším inovatívnym rozhraním je aj dotykový displej, ktorý je dnes súčasťou každej modernej tlačiarne. Na displeji tlačiarní spoločnosti Xerox si môžete vďaka platforme ConnectKey® sťahovať rôzne aplikácie a jednoducho zadávať svoje požiadavky. Aké? Napríklad skenovať dokumenty v rôznych formátoch alebo prekladať texty do cudzích jazykov. Prečítajte si viac tu, prípadne si dohodnite bezplatnú konzultáciu s odborníkmi spoločnosti Xerox a dozviete sa viac.

WYSIWYG

Pod skratkou WYSIWYG sa skrýva anglická veta „What you see is what you get“, v preklade: „Čo vidíš, to budeš mať“. Touto magickou formulkou sa označuje program na prípravu dokumentov s názvom Bravo, ktorý vytvoril tím technikov spoločnosti Xerox PARC. Vďaka editoru sa verzia zobrazená na obrazovke počítača vzhľadom zhoduje s výslednou verziou na papieri. Príkladom editorov pracujúcich v režime WYSIWYG je napr. Microsoft Word, OpenOffice.org Writer alebo WYSIWYG editory internetových stránok.

-> Vedeli ste, že nie vždy to však bolo také jednoduché? Ak ste v minulosti chceli zvýrazniť časť textu pri tlači, museli ste pred aj za konkrétnym textom uviesť veľké písmeno B.

Internet Relay Chat (IRC)

Dlho pred aplikáciami Slack, Whatsapp alebo AIM prepájal protokol IRC významné množstvo internetových používateľov a ich tvorcov prostredníctvom textových správ. Aj keď jeho rozhranie bolo primitívne a v mnohých ohľadoch neprepracované, bol to jeden z prvých protokolov, ktorý umožňoval komunikáciu v reálnom čase. Protokol IRC stál pri zrode „internetového online četovania“ (many-to-many) alebo virtuálneho priateľského trkotania.

-> Vedeli ste, že protokolom IRC sa inšpiroval aj Chris Messina, aby si na Twitteri osvojil jeden z veľmi používaných symbolov v čate – hashtag? Členovia siete IRC využívali symbol hashtag na označenie kanálu, skupiny alebo témy.

Prirodzený jazyk používateľského rozhrania

Počítač dnes dokáže komunikovať so svojím používateľom v jeho prirodzenom jazyku. Príkaz môžete zadať na klávesnici ručne, hlasom alebo pokojne len svojím zápästím. Práve hlas využívajú virtuálni asistenti ako Siri alebo Cortana. Prirodzený jazyk má aj svoje úskalia. Postupom času budeme však s rozvojom rozhrania schopní urýchliť zložité procesy či už v medicíne alebo v oblasti financií. Je teda len otázkou času, kedy používateľské rozhranie rozpozná hoci aj škótsky prízvuk.

-> Vedeli ste, že je možné pomocou hlasových príkazov ovládať aj tlačiarne? Na niektorých zariadeniach od spoločnosti Xerox to možné je vďaka technológii Gabi® Voice.

Čtěte dále: Kedysi sekretárky „xeroxovali“, teraz asistentky „zdieľajú“