2. júla 2019

Šťastie v práci: Čo keď do práce pustíme emócie?

80 000! To je počet hodín, ktoré človek strávi za celý svoj život v práci. Je to približne jedna tretina ľudského života. To je pomerne veľa času na to, aby sme ho strávili v prostredí, kde sa nám veľmi nepáči. Činnosťami, ktoré nás nijak výnimočne nezaujímajú a medzi ľuďmi, ktorých v podstate nepoznáme. Jednoducho niekde, kde sme len z povinnosti, kvôli peniazom. Nie je predsa len možné nastaviť si to inak?

Šťastie v práci

Odpoveď je jednoduchá: Možné to je! A presne to nás privádza k dôležitosti témy „šťastie v práci“. 

Často sa stretávame s názormi, že emócie do práce nepatria. Chodíme tam predsa pracovať a nie hľadať šťastie. Šťastní sa môžeme cítiť doma! Výskumy však naznačujú, že tieto dve veci sa nevylučujú. Naopak, môžu ísť ruka v ruke v prospech všetkých.

Čo sa stane, keď do práce emócie pustíme? A čo keď sa budeme snažiť pozitívne emócie cielene vyvolávať? 

Podľa prieskumu agentúry FTSE Russel dosahujú firmy, ktoré sa starajú o svojich pracovníkov a sú považované za najlepších zamestnávateľov, lepšie ekonomické výsledky ako tie ostatné. Cena akcií im rastie v priemere dokonca trikrát rýchlejšie. Ako je to možné? „Šťastnejšie pracoviská“ totiž vykazujú nižší výskyt syndrómu vyhorenia, kratší čas strávený na nemocenskej a nižšiu fluktuáciu. Zároveň sú inovatívnejšie, úspešnejšie pri predaji a produktívnejšie. To všetko sú premenné, ktoré priamo ovplyvňujú hospodárske výsledky firiem a šetria ich náklady. 

Zároveň má šťastie pozitívny vplyv na človeka ako takého. Na základe metaanalýzy, ktorá zahŕňala 225 vedeckých štúdií týkajúcich sa princípu šťastia, sa zistilo, že ľudia, ktorí sa subjektívne cítia byť šťastní:

  • Majú viac priateľov a lepšiu sociálnu podporu. 
  • Majú silnejší imunitný systém, sú fyzicky zdravší a dokonca žijú dlhšie. 
  • Častejšie pomáhajú ostatným a venujú sa dobročinnosti. 
  • Sú odolnejší voči stresu a traume. 
  • S väčšou pravdepodobnosťou vstúpia do manželstva, budú v ňom spokojní a s menšou pravdepodobnosťou zažijú rozvod. 
  • Zarábajú viac a sú na vyšších pozíciách. 
  • Sú lepší vodcovia a vyjednávači. 

Vyzerá to tak, že téma šťastia (v práci) zmysel naozaj dáva. Otázkou však zostáva, ako na to? Aká je tá správna cesta k šťastiu? 

Tu sa objavuje vzácna zhoda v odpovediach zástupcov firiem, ktorí majú tieto otázky na starosti, a samotných zamestnancov. Otázky zneli: Čo pre svojich zamestnancov robíte? Alebo na druhej strane: Čo vás ako zamestnancov urobí v práci šťastnejšími? Typicky sa objavili odpovede ako: viac peňazí, bonusy, moderná kancelária, jedlo zadarmo, firemné auto a ďalšie výhody.

Je to ale tá správna cesta k šťastnému pracovisku? 

Ako naznačujú vedecké štúdie, tak nie. Externé motivačné faktory síce fungujú, ale len krátkodobo. Keď zamestnancovi zvýšite mzdu, tak z toho má radosť. Ale v priemere len 14 dní. Je preukázané, že po 14 dňoch človek zvýšenie platu vníma ako nový štandard, ktorý už však žiadne pozitívne emócie nevyvoláva. 

Prečo to tak je? Prečo si želáme niečo, čo nás v skutočnosti neurobí šťastnejšími? 

Ľudský mozog má za sebou milióny rokov evolúcie, možno by ste teda čakali, že bude pracovať úplne racionálne. Bohužiaľ je stále zaťažený mnohými nepresnosťami, s ktorými sa musíme pravidelne vysporadúvať. Týmto nepresnostiam sa odborne hovorí kognitívne odchýlky. A niektoré z týchto odchýlok sa týkajú aj nášho vnímania šťastia. Aj napriek tomu, že sme racionálne presvedčení, že nás niečo urobí šťastnejšími, nemusí to byť vždy pravda. Existujú minimálne štyri tieto odchýlky, ktoré sa priamo týkajú vnímania šťastia. Viac sa dočítate v ďalšom článku zo série „Šťastie v práci“.

Martin Šafařík, Happiness at Work

Dobrá rada

Máte pocit, že vášmu šťastiu v práci bránia často až nezmyselné a zdĺhavé procesy? Pomôžu vám technológie. Napríklad aj taká multifunkčná tlačiareň. Neveríte? Platforma Xerox® ConnectKey® zjednodušuje jednotlivé kroky každodenných pracovných úkonov. Môžete napríklad skenovať do e-mailu rovno aj so sprievodným odkazom alebo prekladať texty do viac ako 40 svetových jazykov. Dohodnite si bezplatnú konzultáciu s odborníkmi spoločnosti Xerox a dozviete sa viac.

Čítajte ďalej: 5 situácií, kedy vás tlačiareň ušetrí kriku, plaču a pracovných problémov

Martin Šafařík

Martin Šafařík

Martin Šafařík pochádza zo sveta inovácií, ktoré vyštudoval v holandskom Groningene, a viac ako dva roky pracoval ako konzultant v tejto oblasti. Získané znalosti a nástroje z oblasti inovácií teraz využíva v spoločnosti Happiness at work s.r.o., kde prostredníctvom vedecky overených princípov týkajúcich sa šťastia v práci pomáhajú firmám dosahovať lepšie výsledky a ľuďom v tom, ako a kde hľadať šťastie a vnútorný pokoj.